Akai GXC-65D Invert-O-Matic

W tym wpisie trochę o naprawdę rzadkim magnetofonie Akai, który dołączył do mojej kolekcji. Właściwie to dwa:) W krótkim odstępie czasu udało mi się dostać jeden za oceanem a drugi na naszym kontynencie. Obydwa egzemplarze są sprawne – no tak prawie na 100%. Będą wymagały sporo pracy głównie z mechaniką.  

Ten model można by rzec ma swego rodzaju auto-revers. Nie jest on oparty na obrotowej głowicy ale podobnie jak np. w Nakamichi RX-505 obracana jest kaseta, co zapewnia dużo lepszą jakość dźwięku. Rozwiązanie to firma Akai opisuje jako Invert-O-Matic. Można go używać w trybie automatycznym (przy końcu taśmy) lub manualnym, który w dowolnym momencie obróci na kasetę po wybraniu odpowiedniego przycisku. W działaniu wygląda to pięknie!

Obydwa egzemplarze co najważniejsze pracują i są w bardzo dobrym stanie. Wymagają dużo pracy z mechaniką, wymiany smarów, pasków oraz idler-ów. Jak zobaczycie na zdjęciach także wymiany np. gąbek pod wskaźnikami czy żarówek. O paski się nie martwię natomiast idler-y to będzie wyzwanie. 

Jak wspomniałem powyżej idler-y na pewno będą do konserwacji i to powinno się udać. Akai w tym magnetofonie zastosowało ich aż 5! Po wielu latach pracy są już twarde co w połączeniu z ich dobrym dopasowaniem do kół  bardzo utrudnia demontaż.

Konieczna będzie wymiana wypełnienia piankowego (gąbka) pod wskaźnikami oraz przy przełącznikach – tu nie mama jeszcze pomysłu czym to zastąpić?

Czyszczenie i wymiana smarów to standard. Bardzo się ucieszyłem że w tym modelu można zdemontować rolkę – nie będzie problemu z wymianą. W starszych modelach często przy metalowych uchwytach rolek trzpienie (ośki) są nitowane. Wymiana jest wtedy bardzo trudna z uwagi na możliwe przy wybujaniu nitu uszkodzenie (odkształcenie) uchwytu rolki. Tu nawet ułamki milimetra mają ogromny wpływ na prowadzenie taśmy.   

 

W jednym z egzemplarzy przy (na razie pobieżnym) sprawdzaniu okazało się że w sekcji przedwzmacniacza sygnału jest problem z układem LD3141. Na prawym kanale jest obniżony poziom sygnału (odtwarzanie, nagrywanie). Jest także zniekształcony dźwięk. Na szczęście „wujek” Google jest niezastąpiony i udało mi się znaleźć kilka aplikacji tego układu. Oryginałów już nie ma a od chińczyka lepiej nie sprowadzać – większą kontrolę zachowamy sami go wykonując. Tu znalazłem ciekawą aplikację.

Obydwa egzemplarze mają możliwość ustawienia napięcia zasilającego oraz częstotliwości sieci (50/60 Hz). Kiedyś to było wykonanie!

 

Zestaw gniazd WE /WY.

Akai GXC-65D produkowany był od około 1973 lub 1972 roku. Jestem „zakochany” w magnetofonach a szczególnie w tych modelach, które odróżniają się od standardowych czy to właśnie obracaniem kasty jak GXC-65D czy Nakamichi RX-505, czy też zmieniarkami kaset takimi jak mój flagowy Panasonic RS-296US .

Na razie obydwa egzemplarze idą na półkę.  Mam nadzieję że w tym roku będę miał czas aby je przywrócić do świetności. Wtedy zaprezentuję je ponownie na mojej stronie www :).

Poniżej trochę zdjęć wnętrza tego cuda techniki!

Leave a Comment

error: Content is protected !!