About Me

Moja pasja

Sprzęt audio kolekcjonuję od kilkunastu lat. Moim "konikiem" są przede wszystkim napędy taśmowe (kaset, szpula), gramofony, potem reszta wspzaniałych urządzeń sprzed lat :).

Przez lata starając się "dopieścić" moja kolekcję zorientowałęm się że tak naprawdę nie mam gdzie i komu zlecić serwisu, który został by wykonany naprawdę kompletnie.

Sprzęt, który ja i pewnie większość z Was kupuje na znanych serwisach aukcyjnych na 100% wymaga przeglądu i regulacji. Żaden handlarz nie wykona pełnego przeglądu bo po pierwsze nie ma czasu (cza sto pieniądz), w zdecydowanej większości wiedzy no i sprzętu.

Poniżej kilka fotek z tym co potrzebe przy regulacji mechaniki magnetofonu:).

Widizałem wiele aukcji na znanych portalach gdzie sprzedający oferowali czy oferują magnetofon po "pełnym" przeglądzie a na fotkach ubabrane wnętrze kieszeni kasety, brudna szpilka capstan-a i rolki z odgniecionym śladem taśmy! Szpilka capstan-a oraz rolki to bardzo ważny element przesuwu toru taśmy. Jeżeli nie jest dopieszczony to przy częstotliwościach powyżej 3- 4 kHz sygnał "pływa". Widać to przy badaniu toru audio - sygnały sinusoidalne z obydwu kanałów się nie "zgrywają" w fazie.

Tak więc od pewnego czasu zainwestowałem w sprzęt potrzebny do serwisowania sprzętu oraz biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia z elektroniki - uruchomiłem mój serwis:)

na dziś to tyle - muszę zabrać się za uzupełnianie treści strony, projekty i serwisy. Postaram się aby ta strona ożyła i także mogła dostarczyć Wam wskazówek jak powinien wyglądać serwis sprzętu audio! /2019-08-25 20:51.

Serwis

Poniżej przedstawię jakie czynności są wykonywane podczas przeprowadzanego przeze mnie przeglądu diagnostycznego a poźniej serwisu.

1. Jeżeli urządzenie działa* - sprawdzenie mechaniki (dotyczy magnetofonów i gramofonów), sprawdzenie działania funkcji, pomiary toru audio. Po tych czynnościach formułuję wnioski i zalecenia, ustalamy zakres czynności do wykonania. Dołączam także dokumentację foto, video z testów i pomiarów. Wykonuję także pomiary termiczne po dłuższej pracy urządzenia - pozwala to na wychwycenie czy po wielu latach pracy sprzęt się nie przegrzewa.

Wiele urządzeń było produkowanych na 220V i nie można ich przestawić na 240V. Powoduje to zwiększenie napięcia na uzwojeniach wtórnych transformatora a co za tym idzie wielokrotnie sprzęt pracuje na większych napięciach zasilających układy. Z biegiem czasu pwoduje to zmiany w półprzewodnikach i przegrzewanie.

2. Po ustaleniu zakresu czynności serwisowych (naprawy):
- dla magnetofonów i gramofonów napędy w zależności od zakresu prac są rozbierane do "śróbki" (zobacz w zakładce MY SERVICE)
- w zależności od potrzeby mechanika oraz elektronika jest myta w myjce ultradźwiękowej, płukana w wodzie demineralizowanej i montowana z użyciem odpowiednich materiałów (smary, silikony wind, wymiana pasków czy idler-ów)
- po złożeniu mechaniki - regulacja toru taśmy, głowic, prowadnic taśmy, pomiary i regulacja nacisku rolek, zespołu głowic, kontrola wind w gramofonach - zgodnie z Service Manual producentów
- następnie pomiary i regulacja toru audio (systemów Dolby®,DBX®) zgodnie z Service Manual producenta
- sporządzenie dokumentacji foto i video

* jeżeli nie działa to punkt 2
Zobacz MY SERVICE
Cassette Torque Meter /pomiar siły PLAY/FF/REW auto-stop
Kaseta z lusterkiem /optyczna weryfikacja toru taśmy.
Mechanika Akai GX-95 /zaczynamy mycie!
Dynamometr /pomiar siły nacisku rolek /zespoły głowicy.
Termowizja to podstawa do sprawdzenia czy np stabilizatory się nie przegrzewają lub inne elementy. Na zdjęciu AKAI GX-75.
Wymagane do regulacji toru audio!
Terminal A-BEX THG-801 /niezbędny do prawidłowego ustawienia głowic, rolek i prowadnic.
Pomiary ..... 🙂
Mechanika Akai GX-95 /po umyciu!
Uaktualniony zestaw najważniejszych kaset testowych.
Revox Bias Calibrator.
Magnetic Tape Viuwer!

Completed Projects

Happy Clients

Service

Collections

error: Content is protected !!