Sprzęt audio kolekcjonuję od kilkunastu lat. Moim "konikiem" są przede wszystkim napędy taśmowe (kaset, szpula), gramofony, potem reszta wspzaniałych urządzeń sprzed lat :).
Przez lata starając się "dopieścić" moja kolekcję zorientowałęm się że tak naprawdę nie mam gdzie i komu zlecić serwisu, który został by wykonany naprawdę kompletnie.
Sprzęt, który ja i pewnie większość z Was kupuje na znanych serwisach aukcyjnych na 100% wymaga przeglądu i regulacji. Żaden handlarz nie wykona pełnego przeglądu bo po pierwsze nie ma czasu (cza sto pieniądz), w zdecydowanej większości wiedzy no i sprzętu. Poniżej kilka fotek z tym co potrzebe przy regulacji mechaniki magnetofonu:). Widizałem wiele aukcji na znanych portalach gdzie sprzedający oferowali czy oferują magnetofon po "pełnym" przeglądzie a na fotkach ubabrane wnętrze kieszeni kasety, brudna szpilka capstan-a i rolki z odgniecionym śladem taśmy! Szpilka capstan-a oraz rolki to bardzo ważny element przesuwu toru taśmy. Jeżeli nie jest dopieszczony to przy częstotliwościach powyżej 3- 4 kHz sygnał "pływa". Widać to przy badaniu toru audio - sygnały sinusoidalne z obydwu kanałów się nie "zgrywają" w fazie. Tak więc od pewnego czasu zainwestowałem w sprzęt potrzebny do serwisowania sprzętu oraz biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia z elektroniki - uruchomiłem mój serwis:) na dziś to tyle - muszę zabrać się za uzupełnianie treści strony, projekty i serwisy. Postaram się aby ta strona ożyła i także mogła dostarczyć Wam wskazówek jak powinien wyglądać serwis sprzętu audio! /2019-08-25 20:51.Poniżej przedstawię jakie czynności są wykonywane podczas przeprowadzanego przeze mnie przeglądu diagnostycznego a poźniej serwisu.
1. Jeżeli urządzenie działa* - sprawdzenie mechaniki (dotyczy magnetofonów i gramofonów), sprawdzenie działania funkcji, pomiary toru audio. Po tych czynnościach formułuję wnioski i zalecenia, ustalamy zakres czynności do wykonania. Dołączam także dokumentację foto, video z testów i pomiarów. Wykonuję także pomiary termiczne po dłuższej pracy urządzenia - pozwala to na wychwycenie czy po wielu latach pracy sprzęt się nie przegrzewa. Wiele urządzeń było produkowanych na 220V i nie można ich przestawić na 240V. Powoduje to zwiększenie napięcia na uzwojeniach wtórnych transformatora a co za tym idzie wielokrotnie sprzęt pracuje na większych napięciach zasilających układy. Z biegiem czasu pwoduje to zmiany w półprzewodnikach i przegrzewanie. 2. Po ustaleniu zakresu czynności serwisowych (naprawy):Completed Projects
Happy Clients
Service
Collections