Technics RS-B605 /wymiana głowicy.

To jeden z prostszych modeli Technics-a, dwugłowicowy z pięknym wyświetlaczem! O samym serwisie nie będe tu pisał – napęd został rozebrany do „śrubki” złożony, wyregulowany tor audio – słowem standard:) W tym egzemplarzu dodatkowo musiałem rozebrać silniki capstan-a i go wyczyścić. Kilka zdjęć z prac znajdziecie poniżej.

Magnetofon nagrywał i odtwarzał naprawdę bardzo ładnie. Po serwisie wyniki pomiaru W&F były bardzo dobre, niewielki drift, słowem nie ma się do czego przyczepić :). 

Po kilku tygodniach właściciel napisał że magnetofon nagrywa i odtwarza nagrania na nim wykonane dobrze, jednak kasety nagrane, które miał z poprzedniego okresu na jednym kanale są nieco „przytłumione”. Dodatkowo zakupił nową głowicę (PLAY/REC) dokładnie taką jak do tego modelu. Ponieważ zgłaszany problem dotyczył nagrań na starszych kasetach nie do końca byłem przekonany o słuszności wymiany głowicy.

Ponieważ jeszcze był do sprawdzenia silnik REEL MOTOR (właściciel zgłaszał lekki „terkot”) zabrałem się do pracy. Najpierw oczywiście sprawdziłem ponownie Frequency Response (odpowiedź częstotliwościową) przy odtwarzaniu. Do tego pomiaru używam kasety firmy GENN LAB z Nowej Zelandii. 
Przed wymianą głowicy wykonałem pomiary parametrów impedancji oraz indukcyjności starej oraz nowej głowicy. Dla pomiaru indukcyjności nie było znaczących różnic pomiędzy kanałami dla obydwu głowic, natomiast występowały one przy pomiarze impedancji – „stara” głowica miała sporą różnicę pomiędzy kanałami. Tu wynik pomiaru.

Po wymianie głowicy i małym serwisie silnika REEL MOTOR wykonałem pomiar FR dla odtwarzania i muszę przyznać że wymiana głowicy była dobrym posunięciem. Tu przyznaję rację właścicielowi, który po mimo mojego sceptycyzmu co do zasadności tej operacji (biorąc pod uwagę zarówno stan wizualny, pomiary przed jak i klasę deck-a) postawił na swoim! 🙂  Może nie widać tu jakichś różnic pomiędzy kanałami L i R (porównując głowicę przed i po), natomiast nowa głowica wyraźnie podniosła i wyrównała poziom sygnału szczególnie powyżej 1 kHz!   To bardzo ładnie i poprawnie brzmiący model Technics-a.

  Tu galeria, o której nadmieniłem powyżej.

error: Content is protected !!