Attenuator DIY

Attenuator (tłumik) audio to niezbędne narzędzie w serwisie każdego deck-owca i nie tylko. Zapraszam do lektury:) Udało mi się wykonać mniemam solidne urządzenie!

Używając w moim serwisie generatora audio sinusa i prostokąta firmy GW-INSTEK GAG-810, zaczęło mi brakować możliwości tłumienia sygnału w zakresie wartości pomiędzy skokami co 10 dB (np. 3, 4, 7, 26 dB). Ten solidny generator posiada wbudowany Attenuator ale o skoku co 10 dB (od 0 dB do -50 dB). W serwisie magnetofonów potrzebne są jednak tłumienia także o mniejszym „skoku”. Dla przykładu Kenwood KX-1030 – przy regulacji Peak Level musimy podać na Line In 1 kHz /-4 dB. Akai GX-95 potrzebuje dla regulacji REC/PB HEAD AZIMUTH podania z generatora 10 kHz /- 26 dB i tak dalej …..

Występujące na rynku tłumiki (te używane także)  są z reguły przeznaczone do częstotliwości radiowych i mają rezystancje 50 lub 75 Ohm (do tego używki przez lata też nie stają się „lepsze”, czas i przechowywanie robi swoje). Do audio wymagane jest 600 Ohm. 
Zdecydowałem się na tłumik w wersji T. Ponieważ dobieranie rezystorów (ich łączenie) aby uzyskać odpowiednią rezystancję jest kłopotliwe, zdecydowałem się na wieloobrotowe rezystory cermetowe (drutowe odpadają! ze względu na ich pasożytniczą indukcyjność). Skorzystałem z naprawdę fajnego artykułu – zobacz. Przeliczyłem sobie dodatkowo tłumik dla 0,5 dB. 

Zamówiłem odpowiednią ilość rezystorów i do pracy!!! Naprawdę z kilka godzin zajęło mi ich dobranie i ustawienie. Użyłem rezystorów jednej firmy – nie tanie ale jakość bdb. Chciałem uzyskać wartości jak najbliższe tym z wyliczeń dla poszczególnych sekcji. Po ustawieniu i zmontowaniu (zlutowaniu) każdej sekcji dokonywałem pomiarów końcowych. Chciałem zminimalizować wpływ temperatury przy lutowaniu do minimum:) Kolejny krok to zabezpieczenie śrub przed przypadkowym poruszeniem – tak trochę na wyrost pewnie. Poniżej kilka zdjęć z uzyskiwanymi wartościami oraz tabela z wartościami końcowymi.

Zostaje mi jeszcze naklejenie oznaczeń wartości tłumienia – jak przyjadą literki:) Poniżej dwa filmiki.  Pozdrawiam Was:)

error: Content is protected !!

Ważna informacja

Obecnie przyjmuję do serwisu jedynie analogowe magnetofony kasetowe
Od zawsze deck-i były i są moją największą pasją i na niej chcę się skupiać:)

W sprawach zapisów na konkretne terminy proszę o kontakt poprzez formularz
na mojej stronie lub mail: audioservicekr@gmail.com 

Important information

Currently, I only accept analog cassette recorders for service.
Tape recorders have always been my greatest passion and that’s what I want to focus on 🙂

To make a reservation for a specific date, please contact us via the form
on my website or e-mail: audioservicekr@gmail.com