Głowice w Akai GX-75 oraz GX-95 w wersji MK II

Akai GX-75 jak i 95 w obydwu wersjach (MK I i MK II) w 2022 roku serwisowałem już 5 egzemplarzy. Oprócz standardowych „przypadłości” tych modeli jak problemy z napędem, pękniętym potencjometrem POTENTIAL VOLUME czy problemami z jakością dźwięku, które opisywałem na mojej www dochodzi kolejny w wersji MK II. Spowodowany jest niewiedzą osób, które próbują wyregulować głowice magnetofonów w tej wersji.

Na mojej stronie opisywałem już problem z lewą prowadnicą taśmy – jest ona po prostu nacinana przez przesuwająca się taśmę i po latach zmienia położenie prowadzonej taśmy w stosunku do głowic. To duże problemy z jakością dźwięku jak i kalibracja kaset. To tak dla przypomnienia 🙂

Najczęściej więc „serwisujący” te modele bez analizy problemu przystępują do korekty ustawienia zespołu głowicy nagrywająco /odtwarzającej.

Dla wersji pierwszej tych magnetofonów to jeszcze ujdzie, ponieważ w nich głowica nagrywająco /odtwarzająca to faktycznie dwie głowice w jednej obudowie. Natomiast dla wersji MK II to już są dwie osobne głowice, które można i należy odpowiednio ustawić. Jak np. w wielu modelach Nakamichi!

Jak widać w galerii obok (model GX-75 MK II) śruby mocujące głowice były uszkodzone. Ktoś raczej chaotycznie nimi kręcił próbując ustawić je w miarę poprawnie. Efekt był żaden – magnetofon nie kalibrował taśm nie mówiąc o jakości dźwięku. Śruby musiałem oczywiście wymienić i po montażu głowic do płytki wózka ustawić je na szablonie mechanicznym a później kasetami testowymi – bez taśmy Head Height Alignment 1kHz narrow track (wąska ścieżka) się nie obejdzie. Wymagany także jest generator aby po ustawieniu najpierw głowicy odtwarzającej ustawić nagrywającą! 

error: Content is protected !!