• Home
  • Uncategorized
  • Regeneracja potencjometrów i przełączników Alpage Al-300 /Eumig FL-900.

Regeneracja potencjometrów i przełączników Alpage Al-300 /Eumig FL-900.

Na ten temat pisałem już na blogu. Nie chcę się tu rozpisywać kolejny raz w tym temacie 🙂
Już wyjaśniam:
ponieważ ostatnio (2023 rok) serwisowałem kilka modeli tych decków (2 x Eumig i 3 x Alpage) na koniec października 2023 opublikuję materiały z jednego z nich. Aby nie „zapchać” artykułu (dodatkową galerią i opisem), który i tak jak przewiduję będzie bardzo obszerny postanowiłem zrobić „wrzutkę” na blog:) 

AL-300 oraz FL-900 to bliźniacze modele o czym zapewne większość z Was wie. Eumig FL-900 to klon (OEM) modelu ALPAGE AL-300 firmy Alpine Electronics. Różniły się nieco ale o tym szerzej napiszę w materiale z serwisu. Z niewielkimi zmianami był także produkowany dla Philipsa (Erres), Loewe Opta i inne. Napęd jest również identyczny z Alpage AL-80.

To deck trudny do serwisowania ze względu np. na  dostęp do napędu, wymagający dużo pracy już przy samym jego demontażu. Nie pomaga w tym brak wtyczek łączących poszczególne moduły. Producent stosował polaczenia owijane (nawinięcie kilku zwojów naprężonego drutu, tj. przewodu jednożyłowego, wokół wysokiego metalowego kołka (szpilki) o przekroju ok. 1 x 1 mm) w dużej ilości! 🙁

No ale do sedna – poniżej galeria z serwisu potencjometrów i przełączników. W tych modelach konieczne jest w każdym egzemplarzu serwisowanie przynajmniej potencjometru REC LEVEL LINE, potencjometrów kalibracji oraz przełącznika kalibracji (LEVEL 400Hz/BIAS 10kHz). Od ich poprawnej pracy zależy jakość nagrywania. Jeżeli będą zabrudzone czy uszkodzone wprowadzą do nagrania dodatkowe zniekształcenia czy też problemy już na etapie kalibracji taśmy.

error: Content is protected !!