Nakamichi BX-300

Nie do końca ładny (panel) ale za to jak gra!!! Nakamichi BX-300E.

Magnetofon zakupiłem na znanym serwisie aukcyjnym:) w 2018 roku z ciekawości. Miałem już wprawdzie LX-3 ale ten trafił się w dobrej cenie i chęć „pogrzebania” w nim przeważyła. Miał problemy z przewijaniem i PLAY („ślizgał”). Elektronicznie na pierwszy rzut oka był OK.  Miał jedno wgniecenie panelu i kilka odbarwień. Głowice były w stanie DBD! Szpilki capstan-ów bardzo zabrudzone. Paski i idler zakupiłem nowe.  Trzeba bardzo uważać przy demontażu panelu przedniego (prawa strona z przyciskami i suwakami). Do odpięcia lub odlutowania wiele krótkich kabelków. Poniżej galeria ze zdjęciami przedstawiającymi stan mechaniki po rozebraniu i wyczyszczeniu. Blok głowicy rozmontowałem całkowicie aby go dokładnie wyczyścić. Zawsze należy zdjąć blaszkę z głowicy odtwarzającej – zbiera się tam brud. Blaszka ta to rozwiązanie Nakamichi mające na celu „odsunięcie” od taśmy filcu ją dociskającego. Po rozebraniu:

Cały napęd jak zawsze został rozebrany do przysłowiowej „śrubki” i starannie wyczyszczony chemicznie i mechanicznie. Wykonałem:

  1. wymiana pasków i idlera
  2. szlifowanie rolek – tu jest trudna sprawa z wymianą, jeżeli nawet mamy rolki to wybicie nitów (kołków), na których pracują trzeba robić bardzo uważnie. Jakiekolwiek skrzywienie przy demontażu mocowania rolki odbije się na przenoszeniu wyższych częstotliwości (powyżej 3-4 kHz). Ustawienie azimuth-u będzie niemożliwe. Nawet minimalnie nierówny docisk rolki do szpilki capstan-u powoduje że jest ona (taśma) nierówno transportowana. Postaram się dodać filmik z takiego przebiegu.
  3. szpilki capstan-ów zostały wyczyszczone i wypolerowane
  4. zostały wymienione wszystkie smary (zdecydowanie do połączeń plastik-metal polecam smary MOLYKOTE® lub ELECTROLUBE®)
  5. głowica i rolki została ustawiona za pomocą szablonu WSH-300 oraz kasety z lusterkiem A-BEX TCC-902, obecnie używam także szablonu A-BEX THG-801
  6. docisk rolek ustawiony przy pomocy dynamometru
  7. tor audio skalibrowany zgodnie z servis manual-em Nakamichi BX-300E:
    7.1 głowica wyregulowana – azimuth
    7.3 ustawiona prędkość przesuwu taśmy – kaseta 3kHz
    7.2 ustawiony poziom sygnału wyjściowego, prądy podkładu, poziomy nagrywania

Poniżej galeria – zdjęcia obrazują zakres wykonanych prac.

error: Content is protected !!