• Home
  • Portfolio
  • Aiwa AD-6900 MKII E /wspaniały deck po „przejściach”

Aiwa AD-6900 MKII E /wspaniały deck po „przejściach”

Aiwa AD-6900MKII został wprowadzony przez firmę Aiwa w 1979 roku. Cen katalogowa to 1000 USD. Był dostępny na rynku około roku i wycofany ze sprzedaży.
Ma ręczny wybór rodzaju taśmy i co ciekawe transport jedno-kabestanowy z napędem pasowym. Jego atutem wizualnym (dla mnie bosko!) są analogowe mierniki poziomu odczytu VU z funkcją zatrzymania wartości szczytowej dla łatwej regulacji optymalnego poziomu nagrywania. W pełni logiczne sterowanie transportem jest czułe na najmniejszy dotyk palca, zapewnia szybki i łatwy wybór funkcji. Po porostu piękna maszyna!

Deck przyjechał do mnie już po serwisie u kogoś innego – nie startował, miał problem ze sterowaniem i diodami LED (funkcje napędu). Miał ułamane prowadnice wyboru trybu wskaźników. Z tego co mi przekazał właściciel osoba która go rozłożyła nie potrafiła go już złożyć :(.

Sprawdzenie i szybkie uruchomienie.

Tak jak wspomniałem deck był raczej martwy 🙁

  1. zwarcie na płytce kontrolera układ IC2 /LED DRIVE
  2. uszkodzenie na płytce RECEIVER – po jej dopięciu logika zadziałała
  3. źle złożony mechanizm – jak widać na zdjęciach trzeba było patyczkami inicjować przełączniki (dwa – jeden widać na foto)
  4. pasek capstan-a ocierał o jeden ze wsporników podtrzymujących koło zamachowe – silnik napędowy nie był „w osi” z kołem zamachowym – pasek się zsuwał
  5. w zasilaniu i płytce CONTROL z MICROPROCESSOR-em kilka podzespołów do wymiany ze względu na otarcia mechaniczne – przy poprzednim „serwisie”
  6. płytka SUB MOTOR C.B. była źle zamontowana, robiła zwarcie, brak zasilania silnika REEL MOTOR
  7. plus drobne uszkodzenia mechaniczne …

Po serwisie elektroniki i „powtykaniu” patyczków deck ożył :). Płytkę RECEIVER (zdalne sterowanie) zostawiłem sobie na później. Po prawej film – gra! Teraz serwis napędu i panelu przedniego.

Potem tor audio i kalibracja. Po odpaleniu 6900-ki musiałem przygasić światło i jej posłuchać – pięknie „świeci”. Te wskaźniki!

Napęd

Opis już niedługo 🙂

error: Content is protected !!