Technics RS-BX626 /niedoceniany a zaskakuje!

Na wstępie ...

Magnetofon ten zakupiłem na zagranicznym serwisie aukcyjnym trochę z ciekawości. Serwisowałem nie dawno dwa deck-i RS-BX606, które bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Nie mówię tu o subiektywnych odczuciach co do odtwarzania czy nagrywania, ale o wynikach pomiarów paramentów W&F (wow and flutter) oraz Frequency Response (odpowiedzi częstotliwościowej) przy nagrywaniu i odtwarzaniu.

Optycznie ten egzemplarz RS-BX626 różni się od RS-BX606 okienkiem sensora pilota zdalnego sterowania (sensora pod nim brak :)).

Dodatkowo chciałem sprawdzić jak pracuje napęd DD z jednym wałkiem capstan-a. Poza tym to wspomnienie kiedy przed Pewex-em się stało i „lizało” szybę, pożerając wzrokiem Technics-y!!! Mnie osobiście podoba się wzorniczo ta linia magnetofonów. Gram czasem na swoich RS-B965 i RS-B828.

Po rozpakowaniu przesyłki z niemieckiego eBay-a.

Opis z aukcji: „Deck można włączyć, wszystkie funkcje pozostają nienaruszone, tj. przewijanie do przodu / do tyłu. Nie działa tylko funkcja odtwarzania.” 

Deck w stanie optycznym naprawdę bardzo ładny. Na początek wyczyściłem głowice i wałek capstan-a, przetarłem rolkę oraz odmagnetyzowałem głowice.

Przewijanie w obydwie strony działało ale faktycznie PLAY nie. Magnetofon po włączeniu powinien wystartować silnik DD ale tego nie robił. Zdjąłem pokrywę i po poruszeniu koła zamachowego silnik DD ruszył. PLAY działało poprawnie. Grał naprawdę ładnie na moich kasetach.

Przy nagrywaniu jednak dźwięk nie był zadawalający – okazało się że deck nie rozpoznaje poprawnie kaset. Potencjometr REC LEVEL „charczał”. To standard dla Technics-ów – problem z przełącznikami w kieszeni kasety – ktoś niestety tu grzebał. Co do silnika DD to wyjdzie przy rozebraniu napędu co mu dolega – zasilanie było OK.

Poniżej pomiary jeszcze przed wykonaniem serwisu. Aby deck poprawnie rozpoznawał kasety podczas sprawdzania trochę mu pomogłem na „pająka” z tymi przełącznikami. 

F&R CHROM

Odpowiedź częstotliwościowa dla kasety CHROM-owej. Różnice w poziomie nagrywania zostaną zmniejszone podczas kalibracji deck-a, tak aby nie trzeba był go zbytnio korygować potencjometrem Balance.

F&R METAL

Odpowiedź częstotliwościowa dla kasety METAL-owej. Spore różnice w poziomie nagrywania zostaną skorygowane podczas kalibracji deck-a.

W&F

Drift bardzo dobry. W&F też jest BDB - zobaczymy czy po serwisie parametry się poprawią. Obecnie nowoczesny magnetofon kasetowy może mieć specyfikację wow and flutter na poziomie 0,08%.

Serwis.

Wykonane prace:

 1. jeszcze przed całkowitym demontażem pomierzyłem napęd DD – jak widać na dwóch zdjęciach ekranu oscyloskopu – parametry poprawne. Oczywiście po „popchnięciu” koła zamachowego aby wystartowało.
  Po zdemontowaniu napędu pomierzyłem cewki i okazało się że jedna para nie łączyła! 
 2. panel przedni został zdemontowany i wyczyszczony – wyświetlacz będzie teraz jasny i czytelny.
 3. przełączniki rozpoznawania rodzaju taśmy wymieniłem na sprawne (wyczyszczone). Stare były tak powyginane że nadawały się do śmieci.
 4. potencjometry zostały rozebrane, wyczyszczone i nasmarowane dedykowanymi do tego smarami ELECTROLUBE®.
 5. napęd wyczyszczony, smary nowe zgodne ze specyfikacją producenta, w tym jeden z najlepszych MOLYKOTE® YM-103 (żółty smar).
 6. rolka wymieniona na oryginał Technics-a
 7. wyczyszczone złącza panel przedni – płyta główna

Po złożeniu kolej na kalibrację i pomiary. Po kolei (jak zawsze :))zgodnie z service manual-em ustawiłem:

 1. Head Azimuth
 2. Wartość napięcia wyjściowego dla PLAY (315Hz, 0 dB).
 3. Odpowiedź częstotliwościową dla PLAY. 
 4. AC Bias Trap
 5. Ustawienie HX Pro.
 6. Ogólną charakterystykę częstotliwościową (overall frequency response).

Pomiary.

CHROM F&R po serwisie

Dla CHROM-owej kasety wyniki są porównywalne.

METAL F&R po serwisie

Przebieg F&R przy nagrywaniu - widać poprawę.

W&F po serwisie

Znaczna poprawa parametru W&F - to przede wszystkim zasługa wymienionej rolki dociskowej! Przed na poziomie 0,32% na obydwu kanałach, po serwisie na poziomie 0,17% !!!

Ustawienie azymutu.

Wynik naprawdę bardzo dobry!

Prędkość przesuwu taśmy.

Kaseta testowa 3 kHz. Porządny napęd DD.

Poziom Dolby.

Kaseta testowa 400Hz /200nWb /ANSI 120us. Test Dolby Level.

Poniżej dwa filmiki. Solidny deck! 🙂

error: Content is protected !!