Nakamichi BX-300E /kolejny przykład „serwisuj” i sprzedaj

Jedziemy po deck-a.

Obok zdjęcie BX-300E, który już gra u właściciela 🙂 

Magnetofon na prośbę Waldka (no już trochę się znamy i to kolejny deck u mnie:) ) pojechałem odebrać osobiście niedaleko od Krakowa. Sprzedawała osoba prywatna na z jednym z lokalnych portali. Z opisu wynikało że deck jest sprawny, czasem mnie kasety, potencjometry Rec Level „charczą”, właściciel zrobił re-cap niektórych kondensatorów foliowych. Słowem spokojnie – może rolki stare lub idler, pewnie jakaś regulacja. Stan ze zdjęć BDB!

Pojechałem po decka-a. Na miejscu sprawdziłem PLAY – na kasetach do C-90 nie wciągnął mi żadnej więc pomyślałem że pewnie rolki albo czasem idler się „ślizga” bo przewijanie REV trochę szło słabo. Na moich kasetach grał poprawnie – może ciut „tępo” jak na BX-300 ale przecież to się wyreguluje. W trybie Monitor-a regulacja Rec Level wywoływała „trzaski”. Czyli nic niepokojącego.

Jak zobaczycie w dalszej części tak kolorowo to jednak nie było 🙁 

Sprawdzamy, mierzymy i do pracy.

  1. Mechanicznie tor audio nie wyglądał źle – rolki do konserwacji, regulacja toru przesuwu taśmy konieczna bo jak widać obok na zdjęciach tor był przesunięty w stosunku do taśmy testowej na zewnątrz napędu – ten znacznik (czarny pasek) na docisku taśmy to strona zewnętrzna napędu.

  2. oględziny płytek PCB wykazały uszkodzenie ścieżki oraz przygięcie podzespołów za napędem.  W BX-300 przy wyciąganiu napędu konieczne jest odkręcenie panelu przedniego i jego wysunięcie do przodu. Jeżeli tego się nie zrobi to przy wyciąganiu bankowo coś przygnieciemy do płyty głównej 🙁

  3. przeprowadzona wymiana kondensatorów foliowych przez poprzedniego właściciela może nie piękna (lutowanie) ale nic nie zepsuła 🙂 

  4. pomiary FR nie były do wykonania ponieważ potencjometry Rec Level obydwu kanałów wprowadzały zakłócenia 

  5. pomiar W&F zdecydowanie złe – dla 3,15 kHz /DIN (program  audio Tester) powinny być poniżej 0,05% 

Serwis.

Poniżej galeria z opisami. Na końcu dodałem dwa zdjęcia mechanizmu idler-a. Okazało się że był klejony. Części sklejone nie były dokładnie w osi stąd mogły się brać np. wysokie wartości W&F. Wymieniłem na cały sprawny z moich zapasów 🙂 

Napęd został wymyty i nasmarowany. Wymieniłem idler i pasek capstan-a. Rolki przeszlifowane i zakonserwowane. Potencjometry zregenerowane. No standard.

Wśród niespodzianek znalazły się także:
– urwane blaszki dociskające kasetę po włożeniu
– nie zamocowana poprawnie płytka sterowania wyświetlacza (z bezpiecznikami)
– smar przy łożyskach capstan-ów
– poprawiona markerem osłona mechanizmu (płytka za kasetą)
– naprawiana płytka Head Mount Base – to okazało się największą „zmorą” przy regulacji głowic!

Starałem się to przedstawić na rysunku poniżej. Naprawa ta zawężała bardzo możliwość regulacji głowicy odtwarzającej. Przypuszczam że ten problem był powodem wymiany kondensatorów foliowych przez poprzedniego właściciela. Problem z ustawieniem poprawnym tej głowicy („tępe” granie) powodował utratę na jakości odtwarzanego dźwięku. Raczej nie wiedział o tym uszkodzeniu (za regulację głowic się nie brał bo w to prawie niewykonalne bez odpowiednich kaset i szablonu) więc myślał że to tor audio. 

Dobranie w tych warunkach technicznych jak najlepszego ustawienia głowic to było kilka godzin pracy! Za duży ruch przy regulacji głowicy PALY i musiałem wyjmować napęd – zaczynać od szablonu!

Regulacja i pomiary.

Obok ekrany z pomiarów przy regulacji głowic. 

Poniżej pomiar W&F po serwisie – jest duża poprawa! Napęd BDB 🙂
Przed serwisem pomiar wartości W&F tym samym programem co pomiar końcowy, dla tej samej metody DIN to > 0,09%. Po serwisie (3,15 kHz /DIN program  audio Tester) to 0,05%.

W galerii obok dodałem jeszcze pomiar programem wfgui V3 autorstwa Alex Freed – to często używany soft i możecie znaleźć w necie wiele pomiarów do porównania . Z napędu jestem zadowolony!

Obok ekrany z pomiarów przy regulacji głowic. 

Poniżej pomiar W&F po serwisie – jest duża poprawa! Napęd BDB 🙂
Przed serwisem pomiar wartości W&F tym samym programem co pomiar końcowy, dla tej samej metody DIN to > 0,09%. Po serwisie (3,15 kHz /DIN program  audio Tester) to 0,05%.

W galerii obok dodałem jeszcze pomiar programem wfgui V3 autorstwa Alex Freed – to często używany soft i możecie znaleźć w necie wiele pomiarów do porównania . Z napędu jestem zadowolony!

Jeżeli ktoś z Was ma pytania lub chciałby zapoznać się z materiałami o innych deck-ach to proszę piszcie na e-mail. W miarę możliwości wyśle link do dokumentacji, którą dostaje każdy zlecający mi serwis. Nie mam na tyle czasu aby zamieszczać materiały na bieżąco. W kolejce czekają do wpisu na moją www między innymi:

Aiwa_AD-6900_MK2; Nakamichi_CassetteDeck 1.5; Pioneer_CT-777; Kenwood_KX-9010; Technics_RS-B765; Nakamichi_582; Beomaster_2000; Pioneer_CF-F1000; Dual_CC1462; Aiwa_Excellia_XK009; Nakamichi_ZX-7; Nakamichi_ZX-5; Pioneer_CT-939 MK II; Technics_RS-AZ7 i …….. .

Ważna informacja

Obecnie przyjmuję do serwisu jedynie analogowe magnetofony kasetowe
Od zawsze deck-i były i są moją największą pasją i na niej chcę się skupiać:)

W sprawach zapisów na konkretne terminy proszę o kontakt poprzez formularz
na mojej stronie lub mail: audioservicekr@gmail.com 

Important information

Currently, I only accept analog cassette recorders for service.
Tape recorders have always been my greatest passion and that’s what I want to focus on 🙂

To make a reservation for a specific date, please contact us via the form
on my website or e-mail: audioservicekr@gmail.com